Konut Kredisi Faizi Düşecek mi?

25 Nisan 2018, 18:24 1.092 görüntülenme

Konut kredilerin genel olarak bakıldığında yüzde 1 üzerinde olduğu görülmektedir. Kentsel dönüşün ve yeni TOKİ projeleri ile hükümet tarafından desteklenen ev alma politikalarına bu kez banka kredileri üzerinden indim sağlanması ile ev satın almalarının yolu açılmaktadır. İnşaat sektörünün ve bağlantılı olduğu kuruluşların hisse önerileri içinde yer almasını sağlatacak olan olumlu görüşme Cumhurbaşkanı Baş Danışmanından geldi. Yapılan açıklamanın detayları incelendiğinde konut sektörünün canlanmasına yönelik olarak borsa analiz ve borsa yorumları gelmesi kaçınılmaz görünmektedir.

Konut sektöründe ev almak isteyenlerin önünde set olarak görülen banka konut kredisi faizleri üzerinden indirim yapılarak teşvikin yolu açılacaktır.  TRT programında konuşan başdanışman Yiğit BULUT, konut kedileri düşer mi şeklinde merak edilenleri cevaplamıştır. Konut kredileri yüzde bir değerinin altına çekilmesi gerekliliği üzerinde fikir beyan eden Bulut bu sayede konut sektörünün önünde yer alan büyük bir engel ortadan kalkmış olacaktır.  Mart ayı sonu itibari ile konut kredisi yükseliş eğilimi son 8.5 yılın tarihi zirvesine ulaşmış bulunmaktadır. Ortalama olarak konut kredisi yüzde 1.23 seviyelerinde bulunmaktadır. Bankaların ve Merkez Bankasının enflasyona karşılık mücadele için sıkı para politikası yapması sonrasında konut kredilerinde artma eğilimi gözlenmiştir. Döviz yorum ile başlayan dolar fiyatı ile Türk lirası arasında ki kırılganlık konut sektöründe zam olarak eğilim sergilemiştir. Yıllık bazlı konut kredisi faiz oranı ise yüzde 14.79 ile zirvedeki yerini devam ettirmiş olmaktadır. Bir yıl önceki konut kredisi faiz oranları ise 11.06 olarak 3.73 oranında zamlanarak bu yıl karşımıza çıkmıştır.

Konut kredisi faiz indirimi gündeme gelmesi ile gereken adımların atılması noktasında gözler banka kredilerine çevrilmiştir. Yeni ev sahibi olmak isteyenler yanında borsa, döviz yorumları takip edilerek kazançlı ve en uygun zamanda ev yatırımı yapılmak istenmektedir. Konut kredisi düşüşü ile inşaat sektöründe hareketli ve karlı hisse önerileri karşımıza çıkabilir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.