Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı Mı

14 Mayıs 2018, 05:17 1.382 görüntülenme

Altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte altına yönelme gözlenmektedir. Burada birçok kişi kredi çekip altın alarak birikim yapmak yanında kredi çekerek altın alınmasının yoluna gitmektedir. Kredi çekip altın almak mantıklı mı? Altın almak için kredi çekilir mi? Kredi çekip yatırım yapılır mı?

Kredi çekerek altın almak ve kredileri ödemek için zor duruma düşerek altını bozdurmaları mantıksız olacaktır. Özellikle banka tüketici veya banka ihtiyaç kredileri faizleri iyi hesaplanmalıdır. Altın üzerine yatırım yapılması düşünülüyor ise geriye dönük altın fiyatları izlenmeli ve hangi dönemlerde neden ve ne kadar altın fiyatı yükselmiş diye irdelenmelidir. Banka kredisi faizleri ve yıllık sigorta giderleri ile birlikte alınmış olan kredinin geri ödeme toplam meblası bulunmalıdır. Ortalama kredi değerleri üzerinden gidilerek yapılan hesaplama sonrasında altın almak için 100 bin tl tüketici kredisi çekmek ve bunu en fazla 48 ay ile sınırlamak gerektiğinde ise kredinin geri ödeme meblası bulunmalıdır. Bulunmuş olan değer eğer sizin altın için öngörmüş olduğunuz yükseliş seviyesinden düşük ise kredi çekip altın almak mantıklı mı sorusu evet mantıklı olabilmektedir. Burada alınan risk altınmış olan altının kredi süresince sadece altın olarak kullanılacak olmasıdır. Yani yatar durumda bekleyen altın yatırımlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Birde kredi çekip altın almak ve bu altınları bankaların tahvilleri ile ve devlet destekli altın hesaplarına kiraya verme metodu uygulandığından size gelecek olan getiri de hesaplanır ise altın almak için kredi çekmek mantıklı olabilmektedir.

Altın alınması için kredi çekmek ne kadar kazancı sağlatacak şeklinde bankalar tarafından duyurulsa da burada büyük riskler gene karşımıza çıkmaktadır. Kredi ödeme süresinde giden faizler eğer altının yükselmesi ile karşılanabilecek seviyede değil ise kredi çekip altın almak mantıklı mı diye tekrar düşünmek gereklidir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.