Kredi Kartı ile Altın Alınması Mantıklı Mı?

3 Mayıs 2018, 22:27 1.648 görüntülenme

Bankalar tarafından ödeme aracı olarak kullanılması için kişilerin veya firmaların kullanımına sunulan kredi kartı ile altın almak 4 taksit altın alınması ile sınırlanmaktadır. Kuyumcuların pos cihazları ile 4 taksit çekim yapılarak çeyrek altın başta gelmek üzere altın alımları yapılmaktadır. Bilezik veya yüzük alımları içinde gene 4 taksit seçenekleri ile kişilerin tasarruf yapmaları yanında törenler için altın alınması sağlanmaktadır.

Altın fiyatlarının gram cinsinden değerinin 175 tl olduğu tam altının 1100 tl üzerinde olmasından dolayı birçok kişi kredi kartı ile altın alınması yoluna gitmektedir. Kredi kartı ile altın alınmasında kuyumcu komisyonu da alınacak olan altın fiyatının üzerinde etkili olan değer artım unsurudur. Gelinmiş olan noktada yüklü miktar altın alımlarında ise bankalar tarafından sunulan krediler de gene değerlendirilerek kişiler kuyumculardan altın alma yolunu seçmektedir. Kredi kartı altın alınması 4 taksitli olarak yapılırken, bankadan tüketici kredisi çekerek altın almak ise diğer bir araç olmaktadır. Bu gün gelinen noktada ise kredi kartından daha ziyade uzun vadeli kredi alarak altın almak daha cazip olmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde ödemesi yapılabilecek olan kredi bitiminde altın ile elde edilen karın, ödenecek olan faize oranlanması ile yatırım yapılması şansı ortay çıkmaktadır.

 

Kredi Çekerek Altın Almak Mantıklı Mı?

 Kredi kartından 4 çekim altına almak kısa zamanda geri ödemesi olacağından dolayı altın fiyatı artımının ödenecek olan komisyon ve kart çekim ücretlerinden düşük olması ile zarar söz konusu olmaktadır. Fakat kredi çekerek özellikle 48 ay gibi uzun vadeli kredi kullanımı sonrasında altına yapılan yatırımların kar sağlaması mümkündür. Kredi için ödenecek olan faiz ve dosya masrafları incelenerek altın fiyatı ile 4 yıl sonunda elde kar eden bir yatırım kalmış olabilir.

     Kısacası altın almak için bankaların tüketici kredilerinin faizi oranları hesaplanarak işe başlanır. En düşük tüketici kredisi veren bankadan kredi çekilir. Çekilmiş olan kredinin tamamı altına yatırılır. Bu altınlar için geri ödeme planı yapılır. İsterseniz altınların yekun hesaplarını gene ziraat altın yatırım hesabı ve devlet destekli altın kiralama fonları ile hem altını değerlendirip hem de altın değerlenmesinden doğan kar ile yatırım yapabilirsiniz. Kredi kartı ile altın almak mı mantıklı kredi çekerek altın almak mı mantıklı sorusunda ise uzun vadeli küçük taksitli tüketici kredi kullanarak taksitli altın almak mantıklı olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.