Kredi Kartı İle Altın Alıp Yatırım Yapmak Karlı Mı?

3 Mayıs 2018, 03:35 1.056 görüntülenme

Ülkemizde kredi kartı ile altın alımı BDDK kontrolünde olan bir uygulamadır. BDDK tarafından alınmış olan önlemlerde kredi kartı kullanıcılarının sınırlanması maksadı ile banka kartı ile veya kredi kartı ile altın alınması yasaklanmıştır. Yapılmış olan bu hata sonrasında ise kuyumculuk sektörü büyük daralma eğilimine girerek altın alış verişinde tekrar kredi kartının serbest dolaşım ve ödeme aracı olmasında yoğun talepleri ile karşılaşmıştır. Kredi kartı ile altın alıp yatırım yapmak isteyen vatandaşlarda gene bu sürede yatırımlarını nakit alarak veya farklı banka kredileri ile yapmaya çalıştığında ise zarar ile karşılaşmaları gündeme gelmiştir.

Kredi kartı ile altın alınması kısmında yaşanılan bu gelişmeler sonrasında Bankacılık denetleme ve düzenleme kurulu kredi kartları ile altın alış verişini kısıtlı bir şekilde serbest bırakma kararı almıştır. Bir nebze de olsa kuyumculuk sektörünü rahatlatan bu uygulama ile kredi kartına altın veren kuyumcular pos cihazları ile altın satışını yapmaya başlamıştır. Burada bankaların kuyumculara uyguladıkları komisyonlar yanında gene kuyumcularda bu durumda komisyon farkı koyması ile yatırım amaçlı veya ödeme amaçlı alınan altın fiyatında değişkenlik yaşanması kaçınılmaz olmuştur.

Kuyumcular odasına bağlı olarak çalışan altın ve benzeri satışı yapan kuyumcular bu maksatla kredi kartlarına taksit yapmadan çekinmemektedir. Kredi kartı ile altın alıp yatırım yapma karlı işleminden sonra gün sonu hesap dökümü ile günü sonlandıran kuyumcu ertesi gün parasını bankadan alabilmektedir. Kuyumcular tarafından kredi kartı ile altın almak veya bilezik almadan sadece 24 saat geç paraya ulaşmak söz konusudur. Fakat kredi kartı ile altın alan kişi ise ödemesini kartın hesap kesiminde yapmış ise 45 güne kadar uzanan bir ödeme esnekliğine sahip olmaktadır. Bu faydalarından dolayı kredi kartı ile altın almak bazen akıllı bir alım işi olmaktadır. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken kuyumcu kredi kartı ile altın alma komisyonu yanında kredi kartının ödeme yapılacak olduğu tarih alış verişin karını zararını ortaya cıkartmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.