Kredi Sicil Affı Yorumları 2018

12 Mayıs 2018, 23:07 2.073 görüntülenme

Erken seçim ilan edilmesinden itibaren peş peşine gelen aflar ile birçok kesim rahat bir nefes almaktadır. Ticaretten tüketime ve yatırıma kadar geniş bir alanda yasanın çıkması beklenir iken bir diğer taraftan ise kredi sicil affı yorumları 2018 başından itibaren merak edilen konu olmuştur.  2017 yılında çıkartılmış olan kredi sicil affı uygulama alanında tam anlamı ile başarılı olamamıştır.

Kredi sicil affı için gerekli olan yasal düzenlemede bankaların inisiyatifine bırakılması ile birçok vatandaş en fazla 6 ay içinde daha yüksek faizler ile kredilerini yapılandırma yoluna gitmiş ve yasa vatandaştan daha fazla bankalara yaramıştır. Bankaların 2018 ilk çeyrekte yaratmış oldukları karlılıkların temelinde 2017 sicil affı ile oluşan yeni karlı krediler de yer almaktadır. Binlerce kredi ve kredi kartı mağduru olan vatandaşın gözü hükümete çevrilmiş durumdadır. Vatandaşlar ve esnafsı rahatlatacak olan kredi yapılandırması beklentisi içine girilmiştir. Yatırımcıyı teşvik edilmesi ve gelecek dolar girdileri bakımından iç piyasa canlanmasında nakit sıkıntısı yaşanmaktadır. Esnafın, tüccarın ve şahısların banka borçları ise artmaya devam etmekte ve devlet tarafından da birkaç yıldır kredi kartı taksit sayıları üzerinde düzenleme yapılmaya çalışılarak vatandaşın bu alandan uzaklaşması zorunlu olmuştur. Mecburiyet karşısında da vatandaşlar ve esnaflar banka kredisi ile işlerini devam ettirmeye çalışırken yaşanılan maddi krizler beraberinde katlanan banka kredisi borcu olarak karşılarına çıkmaktadır. Gün geçtikçe takibe düşen banka kredileri için vatandaşlar, esnaflar ve tüccarlar kredi sicil affı beklentisinde bulunmaktadır. Kredi sicil affı yorumları 2018 içinde kısa vadede bu tarz bir çalışma olmadığı gözlenmektedir. 2017 kredi sicil affında tüm inisiyatif bankalara bırakılması ile vatandaşlar bu anlamda gene bankaların faiz kıskacında kendisini bulmuştur.

Kredi sicil affı yorumları 2018 ise 2017 sicil affından daha kapsamlı olması ve yasal düzenleme ile yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Gene aynı şekilde kredi sicil affı 2018 olarak çıkar ise amacına ulaşmayan bir yasa olarak kalması gündemde olacaktır. Kredi kayıt merkezi tarafından kara liste veya kredi ödeme sicilleri 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Bir diğer data merkezi ise bankalar birliği tarafından oluşturulan kayıt merkezinde yapılmış olan sicil kayıt işlemidir. Kredi sicil affının çıkması ile borçların ı yapılandıran veya ödeyen vatandaşların bu tarz kayıt merkezlerinden sicillerinin silinmesi gerekmektedir. Fakat banakların kendileri tarafından oluşturdukları bu merkezlerden sicil silme işlemi gene bankaların inisiyatifin de kalır ise bozuk sicil aynı şekilde yerine kalması kaçınılmaz olmaktadır.

Her türlü yöntemi deneyerek vatandaşa ulaşan bankaların üzerinde yasal gücün oluşmasını isteyen vatandaşlar kredi sicil affı 2018 olarak kapsamlı ve hem bankaları koruyan hem de  banka müşterilerini koruyan tarzda bir yasanın çıkması beklentisinde olmaktadırlar. Bu aşamada banka kayıt sistemleri içinden kötü sicillerin silinmesi şeklinde kredi sicil affı yorumları 2018 beklentisini oluşturmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.