Küresel Borçlanma  Döviz Artıyor

23 Nisan 2018, 15:23 1.148 görüntülenme

Dünya genelinde kamu borcunun yıl sonuna kadar katlanarak artması beklenmektedir. Dolar ve döviz üzerinde yeni kırılganlık oluşmasına neden olacak olan borçlanma 71.3 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. Döviz yorumcuları tarafından yapılan değerlendirmelerde ise kamusal borçlanmanın borsa hisse değerleri içinde dolar kurunun kırılganlığının devam edeceği düşüncesini yansıtmaya devam etmektedir.

Kürsel ekonomik krizin yaşanmasından bu tarafa devam eden iç kamu borçlanması ise 30.7 trilyon dolar olmuş ve bu açık gün geçtikçe artmaya devam ederken dolar ve döviz kurları üzerinde ortaya çıkan kırılganlık artmaktadır. Kırılganlıkların artması yerel para ile döviz kur dengesinin bozulmasın neden olmaktadır. Ortaya çıkacak olan bu değer değişkenlikleri uzun yıllar kürsel krizlerin çıkmasında ana neden olmuştur. Geri kalmış ülkelerde ve orta seviye gelişme gösteren ülkelerde ortay çıkan bu dengesizlik yatırımların durmasına neden olmaktadır. Gelişmiş olan ülkelerin yerel parasının döviz kurları karşısında değer kayıp etmesi ise diğer gelişme gruplarında yer alan ülkelere göre daha hızlı olmaktadır. Uluslararası Para Fonu tarafından yapılmış olan döviz kuru yorumları ise bu gerçeğin detaylarını ortaya çıkartmaktadır. Başkan Christiğne Lagarde dünya genelinde ekonominin güçlenmesi önünde yerel borçlanmanın engel olduğunu sözleri arasında belirtmektedir.

Ülkeler tarafından yapılmış olan yatırımların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kamu yatırımlarına destek olan maddi kaynaklar iç borçlanma ile karşılanmaktadır. Fakat küresel kriz çıkması ise bu alanda oluşan yatırımların durmasına ve bu yatırımların atıl kalmasına neden olmaktadır. Küresel krizlerin yaşanmasında tetikleyici olan bu değişkende ana unsuz döviz yorum olmaktadır. Döviz yorumları ile krizlerin ne derece etkili olacağı görülebilir. Küresel alanda kriz yaşanmasının önüne geçmek için ülkeler basında iç dolar ve döviz dengesi sağlanmaya ve bu şekilde yatırımların yapılmasına özen gösterilmektedir. Döviz yorumcuları ve borsa analistleri gelişmeleri yakından takip etmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.