Küresel Piyasalara Ters Düşen Bir Şeyler Var

22 Mayıs 2018, 22:47 831 görüntülenme

Küresel alanda değer kaybı yaşayan hatta son 3 yılın en düşük seviyesine inen altın fiyatları, içi piyasa da ise tam tersi hareket ederek tabiri yerinde ise fiyatları roket hızı ile uçuşa geçti. Burada olay sadece doların fiyatı yükselmesi mi etkili oluyor? Dünya genelinde birçok ülkede altın fiyatı dolar kuru karşısında değer kaybı yaşarken iç piyasada nasıl oluyor da bu kadar değer kazanıyor? Altın ve dolar fiyatları üzerinde detaylı analiz edilmesi gereklidir.

Burada öncelikle altın fiyatının üzerinde etkisi kaçınılmaz olan unsur gene dolar fiyatı olurken, birçok ülkede altın fiyatı düşüş yaşarken yerel piyasada altın fiyatı katlanarak artmıştır. İç siyaset dinamikleri üzerinde hareket eden borsa seçimlerin sonuçlarının net olarak ortay çıkıncaya kadar yatırım ortamından kaynaklı bir durgunluk olması kaçınılmaz görülmektedir. Gelinen altın fiyatı değerlerine bakılması gerekir ise; Gram altın 192 tl fiyat ile alınırken satış ise 193 tl üzerinden olmaktadır. Bir hafta öncesine kadar 315 tl civarında olan çeyrek altın fiyatı ise 330 tl den sorucusunu bulmaktadır. Yükselmiş olan fiyata karşısında sadece sorucular kuyumcuların iş yerlerini doldurmaktadır. Burada bayram sonrasında hareketlenmesi beklenilen düğün sezonunda gelmesi ile altın fiyatlarında yükselmenin devam edeceği şimdiden altın fiyatı üzerinde öngörü olarak verilebilir.

Yılın en yüksek seviyesinde olan gram altın fiyatı 193 tl’den alış verilerde kullanılırken yılın en düşük fiyatı ise 140 tl olmuştur. Aylık en düşük fiyatı ise 171 tl şeklinde gram altın fiyatı belirlenmektedir. Altın fiyatları doların yükselmesinden daha hızlı olarak ilerlemektedir. Beklentilerin de altınların elde tutulması yönünde olduğundan dolayı satış gelmeyince altın fiyatı artmasını devam ettirmektedir. Asıl etki ise dolar kurunun düşürülmesine yönelik gerçekleşecek olan müdahale ile altının ateşi bir nebze olsun sönecektir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.