Kuzey Kore Barışı Dolar Fiyatı Etkisi

18 Nisan 2018, 13:12 1.343 görüntülenme

Uzun yıllardır devam eden kuzey ve güney Kore arasında ki savaş durumu artık gerilim yerine ılımlı bir ortama girmiştir. Reuters haber ajansı tarafından yapılan açıklama Dünya genelinde gerilimlerin yaşanmasına neden olan bu durumun yakın bir süreçte barış ile sonuçlanması bekleniyor. Borsa haberleri ve borsa değerleri dünya siyasetinden yapılan anlık değişkenler ile tepkilerini vermektedir. Yaşanması muhtemel sorunlar esnasında dolar değerleri katlanarak artmakta ve bu durum ülkeler bazında krizlere neden olmaktadır. FAKAT KUZEY KORE VE GÜNEY KORE BARIŞININ SONLANACAK OLMASI İSE YARIM ASIRDAN FAZLA SÜREN GERİLİMİ SONLANDIRACAKTIR. Buda dolar tl veya Euro tl değerlerinde olumlu gelişmelerin yaşanımsına yardımcı olacaktır. Borsa içinde yer alan domino etkisi sözlüğümüze girmesinde en fazla etkili olan küresel krizlerin bu tarz olaylara son veriyor olması coğrafi gelişmelerin artmasını neden olmaktadır. Kuzey Kore barışı sağlamak için gerekli adımları atmaktadır. Geçtiğimiz çarşamba günü yapıldığı düşünülen parti toplantısında ise Kuzey Kore Lideri Kim JOung Un toplantı masası etrafında oturduğu görülmüştür. Kuzey kore barışı dolar fiyatı etkisi nasıl olur?

Mart ayının son haftasında yapılan Pyongyang buluşmasında ABD başkanı Trump ile yapılması düşünülen barış sağlama ortamının hazırlanması gündeme gelmiştir. Füze saldırısı, nükleer saldırı gibi dünyayı tehdit eden konumda yer alan Kuzey Kore barışcıl ortamın oluşması için elinden geleni taşın altına koymaya hazırlanmıştır. CIA direktörü tarafından yapılmış olan Pyongyang buluşmasında Trump ile yapılması düşünülen barış ortamının planlaması yapılmak için Kim Juang ile ön görüşme yapılmıştır. Dünya ekonomi borsaları üzerinde olumlu olarak karşılanan bu adım sonrasında dolar borsa değerleri uzman yorumları ile şekillenerek küçük sinyallerin iyi okunması gerekmektedir. Kuzey Kore barışı onaylamamsı sonrasında nasıl gelişmeler yaşanabilir? Bu gelişmeler için hangi şirket veya firmaların yatırımları ön plana çıkar. Burada sadece İmkb üzerinde düşünmek hata olur forex gibi küresel değerleri olan hisselerin ve dolar fiyatı değer artması gündemde yer alacaktır.

ABD liderliğinde olan BM kuzey Kore ile olan savaşın, teknik olarak anlaşma ile sonuçlanmadığı için devam ettiği bilinmektedir. Bu savaş halinin son bulması için ise BM 1953 Yılı Çin, Kuzey Kore, Güney Kore antlaşmasını imzalayarak barışın ilk adımlarını atmaya başlamıştır. Kuzey Kore barışının imzalanması için tarafların hazır olduğu ve kısa zamanda yapılmasının planlandığı haber ajansı tarafından dünyaya duyurulmuştur. Bu duyurunun etkileri borsa uzmanı tarafından yakından takip edilmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.