Manüplasyonlar Doları Uçurdu

26 Nisan 2018, 21:18 1.412 görüntülenme

İngiliz haber ajansı REUTERS’ın dün tarihli yaptığı açıklamanın etkisinin ardından dolar kuru bir anda 4,10 TL bandını test etti. Bu anlık yükseliş asparagas haberin neden ile ortaya çıkması ile bu fiyatta fazla tutunamayan Dolar tekrar 4,07 TL bandına geri döndü.

REUTERS’ın yaptığı yanlış piyasa haberi direkt olarak Doları etkiledi. Yanlış haberin etkisi ile Dolar tarihi zirveyi zorlamakla kalmadı bu banda tutunma çabasına da girdi. Ne var ki Merkez Bankası’nın faiz kararı, REUTERS’ın yanlış haberi Dolar fiyatı  tekrar normal banda gerilemesini sağladı.

Uzmanların yaptığı açıklamada ise ABD hükümetinin Uzun vadeli tahvillerinin değer kazanması Dolar’ın yükselmesinde etkili oldu. Merkez bankasının 0,75 baz puanlık faiz artırım kararı ise yeterli bulunmadı. Piyasanın nabzında yeteri kadar düşüş sağlamadığı düşünülen bu karar sonrası, piyasanın tekrar yukarı yönlü hareket edeceği konusu hakim. Benzer şekilde EURO bölgesinde de tırmanış öngörülse de hareketli olacak olan piyasanın USD piyasası olacağı ön görülmekte.

REUTERS’ın dün saat 13.55 itibari ile yayınladığı asparagas haberi geri çekti. Ancak en çok dikkat çeken husus ise Merkez Bankası’nın faiz kararı ile REUTERS’ın duyurduğu yanlış haberi geri çekmesi arasındaki zaman diliminin sadece 2 dakika olması idi. Pek çok piyasa uzmanı bunun bir tesadüf olmadığını, İngilizlerin spekülasyon amaçlı bu uygulamayı yaptığı ve Merkez Bankası’nın faiz kararını etkilemeye yönelik bir dış politika olduğu kanısında.

Merkez bankası başkanı Murat Çetinkaya; bu yılın ilk faiz artırım kararının ardından piyasadaki para sıkıntısının giderileceğini, dış baskılara rağmen ekonominin gidişatının olumlu yönde olduğunu ve Türkiye Ekonomi’sinde büyüme yönlü gidişatın devam ettiğini dile getirdi. Faiz artırımı konusunda yapılan baskılara kulak asılmadığını, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını tek başına almadığını da sözlerine ekledi. Bunun yanı sıra Enflasyona da değinen Çetinkaya, çekirdek enflasyon olarak tabir edilen ana baremlerdeki fiyat artışlarının yüksek seyrettiğini bu nedenle piyasada nakit sıkıntısının oluşmasının normal kabul edilmesi gerektiğine işaret etti. Yapılan 75 baz puanlık artışın yeterli likiditeyi karşılayacak olduğunu, ilerleyen zaman diliminde faiz ile ilgili tekrar bir gündemin oluşması durumunda Merkez Bankası’nın gerekeni yapacağını sözlerine ekleyerek tamamladı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/