Mart Cari Açık Nedenleri

14 Mayıs 2018, 13:21 797 görüntülenme

Mart ayı verileri üzerinden yapılmış olan bu günkü toplantıda cari açık verileri beklentilerin üzerinde olarak borsa ve dolar kuru üzerinden olumsuz etkisini gerçekleştirmeye başlamıştır. Borsa ve döviz kurları üzerinde ülkeler için önemli olan cari açık ne demektir. Cari acın nedenleri nelerdir ve cari açık nasıl kapatılır.

Cari açık nedir: İhracat ile ithalat arasında ki fark olarak tanımlanabilir. Dış alım eğer dış satımdan daha fazla ise cari açık ortaya çıkmaktadır. Ülkelerin cari açık belirlemeleri 2 ay sonrasında yapılmaktadır. Yapılmış olan açıklamada da gene cari açık hedefleri üzerinden değerler verilmektedir.

Cari açık nedenleri: Ülkeler tarafından aylık olarak alım satım işlemleri üzerinden veriler yayınlanmaktadır. Yıllık ekonomi verileri ve beklentileri ile cari durumlar belirlenmektedir. Gelinmiş olan ay verileri üzerinden cari açıkların ele alınması ise öngörülen cari açık ile gerçekleşen cari açık arasında ki fark cari açık nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

     Cari açık nasıl kapatılır: cari açık kapatılması için ülkeye ya direk nakit girdisi yada yatırım girdisi sağlanarak yıllık bazda cari açık kapatılır. Bir diğer cari açık nasıl kapatılır kısmında ise ihracatın artırılması, ithalatın azaltılması ile sağlanmaktadır.

Cari açık kapatılması için milli sanayinin ve milli teknolojilerin tercih edilmesi yanında üretilen milli ürünlerin ihracatı yapılarak cari açık kapatılması yoluna gidilmelidir. Bizler bu gün ihracat verilerimize baktığımızda belli başlı tarım ürünleri ile ihracat yapar iken ağır sanayi ürünleri ile ithalat yapmaktayız. Tırlar dolusu meyve veya sebzeyi yurt dışına gönderiyoruz fakat oradan bir tane araba alınarak tüm girdi döviz dengesi birden tersine dönmektedir. Bu nedenden dolayı milli ekonomi üzerinde sanayinin ön plana alınarak ithalatın bir nebze de olsa azaltılması gereklidir. Mart ayı cari açık verilerinin açıklanması ile borsa değerleri olumsuz yönde seyretmesi kaçınılmaz olurken, dolar fiyatları aynı şekilde yükselmesine tetikleyen bir unsur olması beklenebilir. Cari açık dolar tl kuru dengesini bozacaktır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.