Merkez Bankası Para Politikası Sadeleştirme Faizi

28 Mayıs 2018, 11:47 1.260 görüntülenme

28 Mayıs Dolar ve para politikası üzerinde yapılan iyileştirme çalışmalarına yönelik olarak merkez bankası piyasaları hareketlendirecek adımları atmaya devam etmektedir. Para politikası sadeleştirme sürecinin tamamlanması için karar verilmiştir.

Bir hafta vadeli repo ihale faizi oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır. Bu oran mevcutta uygulanan fonlama faizine eşitlenmesi olarak sağlanacaktır. Merkez bankası tarafından mevcut fonlama faizi %16.50 olmaktadır.

Merkez Bankası gecelik vadede oluşan borçlanma ve borç verme faizlerini de gene sadeleştirme yapmak durumunda kalmıştır. Gecelik borçlanma ve borç verme bir hafta vadeli repo ihale faizi oranına bağlı olarak +- 150 puanla belirlenecek ve buda faizlerin önüne geçecektir. Döviz kurunda görülen dalgalanmalar sonrasında doların ve altın fiyatlarının üzerinde yaşanılacak gelişmeler yakından takip edilmektedir. Politika faizi ile ilgili uygulama tarihi ile 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Enflasyonun %10 üzerinde olması sonrasında beklenilen politik faiz ile sadeleştirme yoluna gitmektedir. Yapılmış olan açıklamaların sonrasında ise döviz kurlarında düşme devam etmektedir. Ortaya çıkan döviz kuru düşüşleri 1 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak sistem ile daha net ortaya çıkacaktır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/