Merkez Bankası Tedbirleri Sıkı Tutuyor

30 Mayıs 2018, 22:08 1.160 görüntülenme

Merkez Bankası tarafından para piyasalarında görülen anormal dalgalanmalara karşılık para politikasında sıkı takip devam etmektedir. Bu güne kadar yaşanmış olan döviz kuru dalgalanmalarında belirtilmiş olan kemiksiz yükselme veya reel sektörden kaynaklı olmadığı düşünülen dolar kuru yükselmelerine karşılık alınmış olan önlemler sonrasında dolar Türk lirası karşısında değer kayıp etmeye devam etmektedir. 5 tl sınırını test eden dolar ise Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ve faiz artırımları ile kısa zamanda 4.50 tl düşme bandını test etmeye devam etmektedir.

Merkez bankası para politikası üzerinde göstermiş olduğu sıkılaşma politikalarını devam etme kararı alarak Türk Lirasının değer kazanması yönünde çalışmalarını devam ettirmektedir. Enflasyon karşısında talep duyulması halinde ilave para sıkılaştırma politikaları ile önlem alınmaya çalışılmaktadır. Para politikası kurulu tarafından alınmış olan radikal kararlar ile döviz kurunda görülen dalgalanmaların önüne geçileceği ve bu kısımda merkez bankası 7 Haziran kararları şimdiden öngörülmektedir. Para politikası kurulu 25 Nisan toplantısından sonra alınmış olan önlemlere yönelik açıklamaları yayınlamaya başlamıştır. Yakın zamanda özellikle gelişmiş olan ülkelerde para politikaları sıkılaşmıştır. Gelen güçlü talepler yanında emtia fiyatlarında görülen aşırı yükselmenin neticesinde para politikaları daha da sıkılaşma eğiliminde yer alacaktır. Amerikan Merkez Bankası tarafından kalmış olan 3 çeyrek dönemde de faiz artırımı yapma riski devam etmektedir. Buradan kaynaklı olacak dolar yükselişleri karşısında da ülke bazında merkez bankası faiz artırımı ve kur sabitleme ile dengeyi sağlamaktadır.

Dünya geneli piyasalardan kaynaklı olarak döviz kurlarında görülecek olan dalgalanmalara karşılık merkez bankası tarafından önlemlerin alınması devam etmektedir. Bu noktada döviz yatırımı  düşünen vatandaşlar ise 7 Haziran Merkez Bankası toplantısından sürpriz faiz artımı kararı çıkması ihtimali üzerinde durmaktadırlar. Bu sadece uzman yorumcuların öngörüleri olmaktadır. Yatırım amaçlı olarak tek başına kullanılması sizleri yanılgıya düşürebilir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.