Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini 2018

19 Mayıs 2018, 15:02 1.850 görüntülenme

Merkez bankası tarafından Mayıs beklenti anketi sonuçları açıklandı. İşte Mayıs ayı için beklenti ve sonuçlar. Merkez bankası dolar kuru ve dolar tahmini 2018 değerlendirmeleri ile beklentilerin üzerinde dolar kuru tl dengesi ile Mayıs ayı ortasına gelinmiştir. Açıklanan merkez bankası raporunda TÜFE 0.76 olan beklenti anketi açıklanan raporda 0.99 olarak güncellenmiştir. Bunun yanında haziran dönemine ait olan TÜFE anket değerleri ise 0.32 ve 0.49 olarak gerçekleşti. Temmuz ayına ait beklenti ise 0.51 olarak beklenmektedir. Merkez bankası yıl sonu dolar tahmini 2018 beklentilerin umulandan fazla olması ise dolar tl kur dengesinde meydana gelen orandan kaynaklanmaktadır.

TCMB tarafından devam edilen raporun detay kısımlarında ise döviz kuru açıklamaları da ay ay açıklanmıştır. 2018 yılının sonuna gelindiğinde ABD doları/ TL dengesi ise bir önceki anket döneminde 4.22 tl olarak beklenirken açıklanmış olan yeni ankette ise 4.43 tl olarak açıklanmıştır. Merkez bankası dolar Türk lirası kuru hakkından açıklamış olduğu anketin devamında Döviz Kuru beklentisi olarak da 4.33 tl’den 4.58’e yükseltilen bir tahmini görmektedir.  Doların son günlerde değer kazanması ile merkez bankası tarafından yapılan beklenti anketleri ile doların değer kazanmasının devam edeceği anlaşılmaktadır. Dolar kuru ve döviz kurunun beklenti anketleri ile aylık olarak yayınlanması gündemdedir. Fakat bu dolar ve döviz kuru anketleri içinde doların değer kazanacağı şeklinde dolar ve döviz yorumcuları tarafından açıklamalar yapılmaktadır.

İçinde bulunduğumuz yıl için beklenilen cari işlemler acık verilmesi noktasında anketlerde ortaya çıkan güncelleme devam edilmektedir. 50.8 milyar Amerikan doları olarak beklenilen cari açık, 53.5 milyar dolar olarak tekrar yer almıştır.  Merkez bankası tarafından açıklanmış olan rapor doğrultusunda bir önceki anket döneminde açıklanmış olan tahmini değerlerde yükselme göze çarpmaktadır. Bir sonra ki dolar kuru ve döviz yorumları şimdiden meraklanılan konu olarak borsa haberleri arasında beklenilmeye başlamıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.