Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini

19 Temmuz 2018, 23:38 396 görüntülenme

Merkez bankası tarafından aylık olarak açıklanan yıl sonu tahmini menkul kıymetler değerleri hakkında iç siyaset ve dış siyasette bağlı olarak dolar kuru tahminleri değişmektedir. Gerekli olan şartlarda gene ülkemizde Türk lirası dolar ve diğer paralar karşısında kırılganlığını göstermiş ve seçimlerin arkasından kurulan merkez bankası ve maliye bakanlığı teşkilatlanmasına bağlı olarak değeri dalgalanarak 4.80 sınırlarını test etmekten geri kalmamıştır.
Türkiye cumhuriyeti merkez bankası tarafından Temmuz ayı verileri doğrultusunda yıl sonu dolar kuru tahminleri ise yukarı eğilimli olarak açıklanmış ve doların fiyatı, yapılan TCMB anketine bakıldığında 4,58 den 4,83 tl olarak ortaya çıkmıştır. Bir önceki anket döneminde 2018 yıl sonu dolar tl kuru fiyatı olarak 4.58 tl beklentisi ortaya cıkmış iken temmuz ayı TCMB anketinde yıl sonu dolar tl kuru 4.83 tl olarak ortaya çıkmıştır.

Merkez bankası Temmuz ayı anketine göre yıl sonu enflasyon verileri de gene doların fiyatı şeklinde artış gösteren beklentiler arasında yerini almıştır. Merkez bankası yıl sonu beklenti anketine bağlı olarak beklenti verileri içinde 2018 enflasyon verileri; bir öncekinde 12.28 Temmuz 2018 beklenti raporunda ise 13.88 olarak enflasyonun yükselmesi beklenmektedir. Bir yıllık TÜFE beklentileri de gene raporda değerini yükselten unsur olmaya devam edenler arasında yerini almaktadır. Dolar fiyatı yükselmesine bağlı olarak TÜFE değerleri de 12 ay beklentisine bakıldığında bir önceki ankette 10,47 den 11,07 ye yükselmiştir.

Merkez bankası tarafından yapılan ankete bakıldığında doların fiyatında görülen yıl sonu yükselmesi yanında enflasyon oranları da yükselme beklentisi içine girmiştir. Borsa haberleri olarak Ağustos verileri ve diğer yapılacak olan anket verileri ile yıl sonu enflasyon beklentileri 11 üzerinde olması beklenmektedir. Yıl sonu dolar tahmini ise değişken kur politikasına bağlı olarak ve faiz artırımları ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.