Merkez Bankasından Faiz Artırımı Dolar fiyatı Ne Olur

23 Mayıs 2018, 20:41 960 görüntülenme

Doların bir gecede yükselmesi sonrasında birçok döviz yorum uzmanı doların üzerinde meydana gelen kırılganlığın devam edebileceği yönünden olmuştur. Doların 4.90 tl seviyelerine gelmesi sonrasında tüm gözler TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından gelecek olan hamleyi beklemeye başlamıştır. Döviz kuru üzerinde meydana gelen ilk müdahale sabah saatlerinde Bist100 tarafından alınarak Türk lirası ile işlem yapılması kararı olmuştur. Son dakika merkez bankası haberleri ise müdahaleyi zorunlu kılmıştır.
Gün içinde devam eden döviz piyasası yükselmesi akşam saatlerinde 4.75 civarlarında seyreden dolar lokomotifi etkisinde devam etmiştir. Yükselişin piyasa içinde her hangi bir satış getirmemesinden dolayı düşme durmuştur. Döviz yorum uzmanları tarafından yapılan açıklamalar sonrasında doların spekülatif hareketler ile yükseltildiği yönünde olmuştur. Bu aşamada yapılan faiz artımına yönelik gelişme olması beklentileri gün boyu devam etmiştir. Merkez bankası olağan üstü toplantı yaparak faiz artırımı yoluna giderek doların yükselmesinin önüne geçmektedir. Burada yapılan son dakika dolar fiyatları üzerinde direk düşme grafikli olarak ele alınmaktadır. Yapılan merkez bankası son dakika haberleri içinde yer alan MB Borç verme faizini yüzde 13,5 den yüzde 16,5 e yükseltmiştir. Yapılan açıklama sonrasında doların fiyatı 4.85 den 4.55 e düşerek yapılan müdahalenin sonucunu göstermiştir. Merkez bankası faiz artırımı kararı sonrasında da gene Euro fiyatı ve altın fiyatı düşen menkul kıymetler yatırımları olmaktadır.

 Merkez bankası son dakika faiz artırımı kararı sonrasında saat 20.30 da Euro fiyatı 5.40 tl olmakta ve gram altın fiyatı da gene merkez bankası faiz artırımı kararı sonrasında 191 tl olarak yükselmenin arkasından düşmeyi yaşayan değerli yatırım aracı olmuştur. Son dakika merkez bankası haberleri içinde yer alan faiz artırımı kararı merakla yarın borsa İstanbul bist100 değerlerinde nasıl olacağı tartışmaları peşinden getirmiştir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.