Moodys’den Beklenilen Dolar Açıklaması

16 Nisan 2018, 16:20 1.342 görüntülenme

Ülkelerin kredi notunun incelenmesi ve değerlerinin derecelendirilmesi ile gündem belirleyen Moody’s Türkiye dolar/TL dengesinde görülen aşırı dalgalanmanın altında yatan gerekçeleri maddeler halinde hazırlayarak geniş bir analiz ortaya çıkartmıştır. Güne 4.10 TL civarında başlayan dolar değerinin 4.20 kırılganlık bandını ara ara test etmesi ile piyasalar içinde Moodys açıklaması merakla beklenmiştir. İmkb günün ilk yarısında değer kazanması ile hafta sonu yaşanan hava saldırısının hazırlıklı olunduğu anlaşılmıştır.

Moodys raporunda Türk Lirasında görülen dolar fiyatı değişkenliklerinin temelinde dış kırılganlıkların yer aldığı ve bu kırılganlık sonucunda da doların güncel değeri hızlı artış veya direk hızlı düşüş şeklinde tepkilerin verilmesi ile gündeme gelmektedir. Türkiye merkez bankası bünyesinde bulunan dolar rezervinin yetersiz olmasından dolayı dolar /TL dengesinin dış olaylara bağlı olduğu belirtilmiş ve bu durumun kırılganlık ile borsa haberleri ve borsa değerlerini artırdığı belirtilmiştir. Türk Lirasında görülen değer kayıplarının özellikle bankaların kötü etkilendiği belirtilmiştir. TL/dolar dengesizliğinin artması ve yüksek enflasyonların devamında ise bankaların kredi geri dönüşlerinde sorunların yaşanabileceğini, ger dönüşü olmayan krediler ile bankaların zorlanması gündemde yer alacaktır. Bankalarda yer alan döviz cinsinin yüzde 33 olduğu da gene raporda yer alan detaydır. Döviz cinsi ile satış yapmayan firmaların kısa zamanda dolar sıkıntısı yaşaması söz konusu olabilmektedir.

Moodys raporunun devam edecek olan kredi değerlendirme işlemleri içinde bankaların dolara bağlı olarak artacak olan enflasyon sonrasında müşterilerinin kredilerini geri ödemede zorlanacakları belirtilmiştir. Burada yeni açıklanan KOBİ destek paketinde yurt dışı satışı yapacak olan işletmelere verilmesi planlanan desteğin ön görülen krizi ortadan kaldırmak için atılmış olduğu hamle kabul edilebilir. Dün yayınlanmış olan KOSGEP hibe destekleri içinde yer alan bu yatırım artırıcı unsurun hayata girmesi ile Moody’s tarafından yapılmış olan bu açıklamaların olumsuzlukları ortadan kalkacaktır.

Yetkililer tarafından geçtiğimiz hafta yapılmış olan açıklamalarda gene yatırım ortamının artırılması yönünde işlemlerin yapılacak olduğudur. Moody’s türkiye yapılan bu açıklamaların sonrasında da önemle alma noktasında geç kalınması halinde gene TL değerinin dolar baskısı altında kalması kaçınılmaz olacaktır. Temel yükselişimizin dış kırılganlık ile sekteye uğraması gündeme gelebilecektir. Faiz artırımı ile bir an önce önlem alınması gerekliliği açıklanmıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DOST SİTELER

https://hissesenedi.org/

https://hissesenedi.org/category/hisse-senetleri/