Nefer Hisse Fiyatlarını Etkiler Mi

14 Nisan 2018, 11:17 1.277 görüntülenme

Gündemdeki hareketliliğe bağlı olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda da hareketli bir hafta geçirdik. Her ne kadar siyasiler hareketliliğin geçici olduğunu söylese de yapılan analizler ve öngörülerin bu hareketliliğin devam edeceği yönünde olduğu sonucunda. Geçen hafta birkaç kez rekor kıran Dolar ve Euro’nun yanı sıra; İngiliz Sterlini de Türk Lirası karşısında güç kazanmaya devam etti. Bu durum beraberinde hisse senetlerinde olumsuz bir harekete neden oldu diyebiliriz. Senetlerin önemli bir kısmı ciddi değer kayıplarına uğramış olup, göze çarpan artış yönlü eğilimler sportif faaliyet sunan hisse senetlerinde olmuştur.

Hisse analizi yaparken; öncelikle menkul kıymetin son birkaç yıllık toplu analizini incelemek gerekebilmektedir. Bunun yanı sıra uzmanların fikirleri ve kısmi spekülasyonlarda senetlerin fiyatlarında değişkenlik göstermesine neden olabilmektedir. Dünya üzerindeki siyasi hareketlilik, ülke çapındaki olası siyasi ve askeri hareketlilikler de senetlerinde fiyat eğilimlerinde değişkenliğe neden olabilmektedir. Benzer şekilde hisse senetlerindeki alım satım arzı ve yabancı yatırımcıların senetlere olan bakış açısı da ciddi anlamda değer değişikliklerine neden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki IMKB de dahil olmak üzere dünyadaki bütün borsalarda bağlı olduğu devletin yurttaşların yanı sıra yabancı uyruklu yatırımcılara da açık olan borsalarda bu eğilim etken rol oynayabilmektedir. Ülkemizde ise ciddi anlamda belirleyici olduğu kaçınılmazdır.

Hisse fiyatları belirlenirken ise ilk halka arz esnasında ortaya çıkarılan senet değerleri, firmanın güncel piyasa değeri ilk etkenlerdir. Bunun yanı sıra; şirketin senetlerine olan talep de senet fiyatının anlık olarak değerinin belirlenmesinde etken rol oynamaktadır. Tahmin edilebileceği üzere IMKB de dahil olmak üzere bütün borsalar alım-satım üzerine kuruludur. Öncelikle ilgili senetlerin alım oranlarının satış oranlarına oranla yüksek olması senedin fiyatının yukarı yönlü yani artış meyilli olmasını sağlamaktadır. Aksi halde ise yine tahmin edilebileceği üzere düşüş eğilimli bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Hisse senedi alırken özellikle uzmanların görüşlerinin dikkate alınmasının yanı sıra; kati surette güncel piyasa takibi de yapılmalıdır. Piyasalardaki siyasi ya da askeri herhangi bir değişiklik yada olay hisse senetlerinin tamamını etkileyebileceği gibi, bazılarında çok daha ciddi oranlarda değişikliğe neden olabilmektedir. Özellikle ilgili senedin bağlı olduğu kurum ve kuruluş ile ilgili olan haberleri kati surette takip etmekte, olası değişiklikler doğrultusunda alım veya satım emrinin verilmesi gerekmektedir diyebiliriz. Buna bir nevi piyasa analizi de diyebiliriz. Piyasa analizi yaparken bahsi geçtiği gibi hem ilgilendiğimiz hisse senedi ile ilgili hem de total bir bakış açısı izlenmesinde fayda olacaktır. Bu sayede satın almak ya da satmak istediğimiz hisse senedine olası dış etkenleri de takip etmek sureti ile kar/zarar dengesini koruyabiliriz.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.