Nereden Buldun Diye Sorulmayacak

9 Mayıs 2018, 19:55 985 görüntülenme

Maliye Bakanı tarafından bu gün yapılmış olan açıklamada artık yurt dışında oluşan nakit ve mal varlıklarının ülkemize getirilmesi için varlık barışının gündem de olduğu açıklanmıştır. Gün içinde genel kurulda konuşularak bir sonuca ulaşacak olan Varlık barışı geçtiğimiz yıllarda gene yurt dışı nakit girdisini artırmak için gerekli olan adımlar arasında yer almaktadır. Dolar fiyatının artmış olması ve gerekli önlemler alınmasına rağmen ABD İRAN gerilimi ile bir ara 4.37 tl sevilerine kadar çıkan dolar fiyatları yurt dışı kaynaklarının ülkemize getirilmesi ile düşürülmesi planlanmaktadır.

Vatandaşla 5 yıl geriye dönük olarak helalleşme yoluna gidilerek nereden buldun sorusu varlık barışı içinde yer almayacaktır. Yurt dışından ülkemize getirilmiş olan varlıkların sadece yüzde 3 oranında vergi alınması yoluna gidilecektir. 2018 bütçe verilerinin oluşacak yurt dışı girdileri ile daha fazla olması beklenmektedir. Yurt dışı yatırımları ve ticaretleri ile yurt dışında birikmiş olan dolar veya varlıklar, varlık barışı kapsamında ele alınarak ülkemizde değerlendirilerek dolaşıma girmesi amaçlanmaktadır.

Varlık barışının kısa zamanda açıklanması ile dolar tl kur dengesi karşısında Trük Lirasının değer kazanması gündeme gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Diğer taraftan dolaylı olarak yerel yatırımların artması sonrasın da gene ülkemiz için hedeflenen yılsonu bütçe açıklamaları beklenilenden fazla olacaktır. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile vatandaşlarına ödeme kolaylığı hedeflenirken varlık barışı ile dolar veya tl değerlerinin getirilerek doların ateşi söndürülmesi beklenmektedir.  Merakla yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız varlık barışı 2018 ne zaman yayınlanır diye beklemeye başlamıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.