O Market Batacak Mı?

23 Nisan 2018, 16:12 1.230 görüntülenme

Ülkemizin en büyük perakende zinciri içinde olan Makro Market zinciri için karar aşamasına gelinmiştir. Makro Market yaşamış olduğu mali krizlerin atlatılmasında düşmüş olduğu dar boğazdan kurtulmak için Konkordato başvurusunda bulunmuştur. Alacaklı tarafların yer almış olduğu mahkeme geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılmış ve karar aşamasına gelinmiştir. Sektörün market zincirleri kısmında dev oyuncusu olan Makro Market zinciri bu gelişmeler sonrasında nasıl bir yol izleyecek? Makro market batacak mı? Makro market mahkeme kararı gibi piyasa oyuncuların akıllarında sorular yer almaktadır.

Alacaklı taraflarının avukatlarının yer almış olduğu mahkeme konkort kararına yönelik mahkemeye tarafların avukatları öneride bulunmuştur Yapılan öneri ile 6 bin 500 çalışanı olan Makro Market 270 e aşkın magzasın da heyecanlı bekleyiş başlamıştır. Şirketin satışından kaynaklı gelirlerin taraflara verilmek üzere bloke koyulması şeklinde fikirler masada yer almıştır. Ankara icra ve hukuk mahkemesinde görülen 20 Kasım tarihli mahkeme konkordato kararını vermiştir. Verilmiş olan bu karar doğrultusunda 20 Nisan Tarihine gün veren Ankara 14. Asliye Ticaret Mahkemesinde sabah saatlerinde duruşmaya başlanmıştır. Yapılan duruşma esnasında tarafların avukatları hazır bulunmuş ve kararlar için ortak bir görüş benimsenmeye çalışılmıştır. Şirket tarafından borçların ödenmesi yönünde çalışmaların yapıldığı ve iyi niyetli oldukları beyan edilmiştir. Mahkeme tarafından alacaklı taraflara sorulan kondordoto kararına yönelik olarak alacaklılar bu karara yeterli teminatın bulunmadığından dolayı konkordoto kararını kabul etmemiştir.

Ara verilmiş olan mahkeme öyleden sonra tekrar başlamıştır. Bu ara düğümlerin çözülmesinde etkili olmuştur. Alacaklı avukatları yeni bir  plan üzerinde anlaştılar ve alacaklı tarafların adına Avukat Fazıl Erat konkordato şartlarını mahkeme başkanına iletmiştir. Bu görüşme davaya yeni bir bakış açısı meydana gelmesini sağlamıştır. Makro Market tarafından Migros Aş ye satışı yapılmış olan şubelerinden gelecek olan paranın tedbir koyulması istenmiştir. Alacaklı vekilleri tarafından kabul edilen gelişme sonrasında şirket iflas ve 60 ay içinde borçlarını ödeme planlaması yapmıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.