Otobüste Servis Dönemi Kapanıyor

24 Ekim 2018, 11:38 270 görüntülenme

Otobüs firmaları son zamlar sonrasında ekonomik yönden düşmüş oldukları zorlukların altından kalkabilmek için bir dizi tasarruf önlemi almaya başlamıştır. Otobüsçüler federasyonu başkanı tarafından yapılan açıklamalarda başlangıç olarak alınmış olan tedbirler arasında otobüslerde sunulan ikramlardan başlanmıştır. Maliyet hesaplamaları sonrasında artan yakıt ve personel giderlerinin karşılanılmasında görülen zorlulukların birçok firmayı sıkıntıya düşürdüğünü belirtmektedir.

Artan maliyet fiyatları sonrasında zor duruma düşen firmaların ulaşım kalitesinden yani araç ve bakımları yanında şoför maliyetlerinde meydana gelen yükselmenin sonrasında ise işe Sevrsilerden başlamaktadır. Otobüs içinde yolculara sunulan ikramlıkların kaldırılması ise ilk alınmış olan tedbir olarak göze çarpmaktadır. Birçok firma otobüs içinde sunulan servis uygulamasına son vermiştir. Burada sadece serviste sunulan yiyecek veya içecekten daha ziyade servis elemanı olarak görev alacak olan kişilerden kaynaklı olarak personel istihdamın da gündem de olmasıdır. Bu nedenle personel giderleri kısılması ile birlikte servis içinde yer alan gıda dağıtılması da son bulmaktadır. Uzun yol seferlerinde sunulan servis artık tarih olmaktadır. Bu sayede bir personel eksik çalışma yoluna gidilerek en azından eleman maaşı ve sigortası yanında gıda ve içecek eksiltilmesi ile zarar karşılanmaya çalışılmaktadır. Zam yapmak istemeyen otobüsçüler federasyonu tarafından tasarruf tedbirleri doğrultusunda gene şehir içi ücretsiz servislerinde ilerleyen zamanlarda kaldırılması yoluna gidilmesi düşünülmektedir.

Şehirler arası yolculuklar sonrasında şehir içi ulaşımı ile gidecek oldukları noktalara kısa zamanda ulaşan vatandaşlar ise ya kendileri servislere ücret ödeyerek binebilecek yada farklı servis seçenekleri ile ulaşımlarında son noktaya geleceklerdir. Şehirlerarası ulaşım maliyetlerinde artan yakıt ve personel giderlerinden dolayı son yıllarda bir daralma söz konusu olmaktadır. Buda birçok firmanın zarar etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle alınmış olan otobüs firmaları tasarruf tedbirleri ise servis sunumunu sonlandırma ve ulaşımı tamamlayan servislerin ücretli olması veya onlarında sonlanması yönünde olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.