Otomobil Alacaklar Aman Dikkat Ekonomi

18 Nisan 2018, 21:54 1.392 görüntülenme

Türkiye her alanda olduğu gibi otomobil sanayisinde de gene dünya devleri arasına girmeye hazırlanmaktadır. Açıklamaları ve ön sözleşmeleri geçtiğimiz günlerde yapılan yerli üretim otomobil tarihleri açıklanmaya başlandı. Yerli üretim otomobil nasıl olacak? Yerli üretim otomobil nerede üretilecek? Yerli üretim otomobil ne zaman seri üretime başlayacak? Yerli üretim otomobil ne zaman satışa çıkacak? Yerli üretim otomobil ekonomi üzerinde etkisi nasıl olacak? Yerli üretim otomobil firması borsa içinde yer alacak mı? Yerli üretim araba devletin mi olacak? Sorulanın cevaplarını bilim, sanayi ve teknoloji bakanı Faruk Özlü tarafından net bir şekilde cevaplanmıştır. Yerli araba üretilme tarihine bakıldığında uzun vadede otomobil alacak olanların bu tarihleri not etmesinde fayda bulunmaktadır.

Bakan ÖZLÜ tarafından NTV yapılan açıklamada öncelikli konu olarak erken seçim ele alınmıştır. Yapılan erken seçim çağrısı sonrasında 24 Haziran 2018 de seçimlerin yapılacak olmasının hazırlıkları her zaman tam olan AKP tarafından bir sorun yaşamadığını belirtmiştir. Bakanlığın önemli projeleri imza attığını belirten bakan ÖZLÜ; Konsorsiyum halinde olan 5 firmanın kendi aralarında oluşturdukları havuz ile Yerli otomobil üretileceğini belirtmiştir. Yüzde 30 kendi ekonomi sermayeleri yüzde 70 kredi ile kurulacak olan konsorsiyum uyumlu yerli otomobil şirketinin yasal zemin üzerine oturtulduğu belirtilmiştir.

5 ana yüklenici firma tarafından üstlenilmiş olan yerli otomobil üretimi için ise üretim yeri konusunda her hangi bir netliğin olmadığını belirtmiştir. Birçok il tarafından yerli üretim araba üretim yeri olma isteklerine son olarak Niğde de katılmıştır. Araştırma ve geliştirme çalışmaları sonrasında yerli üretim arabanın nerede üretileceği açıklanacaktır. Borsa içinde yer alıp almayacağı konusu ise şuan erken olan bir konudur. 22 ilden gelen taleplerin değerlendirilmesi için şu zamanın erken olduğu ve 1 yıl sonra yerli otomobil için üretim yerinin karar verileceği açıklanmıştır. 2019 yılı ise yerli araba için tasarımların ve tanıtımlarının yapılacak olduğu yıldır. 2021 yılında ise seri üretim aşamasına geçilerek piyasa da yerli arabaların olacağı açıklanmıştır. Yapılan bu açıklamalar doğrultusunda da yerli araba sahasında gelişmelerin takvimi yayınlanmış olmaktadır. Borsa içinde yer alması veya yerli araba fiyatı ne kadar olur için düşünmek şuandan erken olacaktır. Fakat bu tarihlere yakın zamanlarda araba alacakların ise aman dikkat otomobil alırken ekonomi verilerini ve zamanını iyi değerlendiriniz.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.