Patates Soğan Türk Lirasına Kur Yaptı

1 Temmuz 2018, 16:36 282 görüntülenme

Sofraların olmazsa olmazı olan ve Türk yemek kültürü içinde soğanla birlikte ayrılmaz ikili konumunda olan patates, soğan fiyatları düşme yönüne geçmiş bulunmaktadır. Dolar fiyatı 5.58 seviyesinde iken patates semt pazarlarında 7 tl lik kur yapmayı başarmıştır. Bunun yanında patatesi takip eden soğan ise gene dolar fiyatı karşısında yatırımcısını kazandıran yerli üretim aracı olmayı başarmıştır.

Patates ve soğan fiyatları üzerinden yapılan stokçuluk benzeri duyumlar karşısında ise ithalat kozu oynanarak Türk Lirasının patates ve soğan karşısında değerlenmesi mümkün olmuştur. Burada gene patates fiyatı ve soğan fiyatlarının Suriye’den ithal edilen ürünler ile gerçekleşmesi patates üreticilerini düşündürmektedir. Geçtiğimiz yıllarda patates üreticileri tarafından her hangi bir maddi kazanç sağlamayan, her yıl çiftçiyi üzen patates bu yıl ise seçim öncesinde altın devrini yaşamıştır. Ne yazık ki patates tarlalarının aşırı yağıştan dolayı ve mevsiminin gelmemiş olmasından dolayı patates üreticisi tarlalarından gerekli olan ürünü sökememiştir. Hal böyle olduğunda ise artan patates ve soğan fiyatlarına karşılık bir hafta gibi bir sürede Pazar yerlerinin konumlarına bağlı olarak fiyatlarında 1 tl civarında düşüş yaşandığı gözlenmiştir.

Patatesin merkezi konumunda olan alanların yağışlı gitmesi ve sezon içinde aşırı derecede artan patates fiyatları ile çarşı pazarın ateşi sönmeden devam etmektedir. Soğan fiyatı ile patates fiyatı kardeş kardeşe tezgahlarda yerlerini korurken vatandaşlar ise alternatif ürünler ile Pazar filesini doldurma derdine düşmüştür. Patates ve soğan fiyatlarının yüksek olması yanında domates başta gelmek üzere birçok mevsim besini gizemli bir şekilde geçtiğimiz yıllara oranla fiyatlarını artırmış bir şekilde sergilenmektedir. Patates, soğan, domates derken Türk Lirası ithalat kozu ile stokçuların elinde olan ürünlerin piyasaya çıkartılmasında kullanılmaya başlanmıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.