Piyasa Rahatlayacak 2018 KOSGEB Desteği Duyurusu

15 Nisan 2018, 16:33 1.258 görüntülenme

Kobiler tarafından merakla beklenen açıklama KOSGEP başkanı Cevahir Uzkurt tarafından AA haber ajansına yapılmıştır. Yapılan açıklama ile piyasa da zor durumda kalan işletmelerin bir an önce yatırımlarını artırmaları ve yeni istihdam oluşturması şeklinde destek imkânları ortaya çıkmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacı ile kurulmuş olan KOSGEP 2018 desteği ile piyasa rahatlamasını sağlayacaktır. Bu aşamada KOSGEB destek şartları nedir? KOSGEP kredisi herkese çıkar mı? KOSGEB destek ve banka anlaşması? Hangi bankalar KOSGEP desteği verir? Yapılan KOSGEB başkanı açıklaması ile her işletmenin 100 ile 500 bin liraya kadar varan desteği alacağı açıklanmıştır. Öncelikli olarak yerli üretimin artmasını sağlayacak olan KOSGEB desteği esnafın nefes almasını sağlayacaktır.

Bilim ve teknolojik alanda tabana yayılmak gerektiğini ve bu alanda da bir takım desteklerin gene KOBİ desteği ile verilmesi hesaplanmaktadır. Yerli piyasa içinde gelişmesi hedeflenen yatırımcıların aynı şekilde yurt dışı piyasalarında da yer alması için gerekli desteklerin KOSGEP 2018 destek duyurusu ile hedeflendiği belirtilmektedir. 2018 yılı KOSGEP bütçesinin 2 milyar lira olduğunu fakat bu değerlerin hükümet tarafından talep doğrultusunda artırıldığının geçmiş dönemlerde yaşandığını anlatmıştır. Özellikle dış satımı alımından fazla olan kobilerin ayrıca desteklendiğini bildiren KOSGEP başkanı UZKURT, bu desteklerin devam edeceği yönünde beyanlarda bulunmuştur. Bu aşamada alım sözleşmesi imzalanmış olan kobilerin bu belgeleri ile geldiklerinde devlet tarafından gerekli desteğin verilecek olduğunu bildirmiştir. Piyasa değerlerini etkileyen diğer açıklaması ise bankalar tarafından KOSGEP desteği verilmiş olan kobilerin faiz giderlerinin de bir kısmının devlet tarafından karşılanacağı yönünde açıklama yapmıştır. KOSGEB destek kredisi 2018 faiz desteği altında ezilen kobilerin üzerinde biriken yükün bir kısmını alacaktır.

KOSGEB başkanı 2018 KOSGEB başvuru tarihi ve detayları hakkında konuşmasında öncelikli olarak milli üretimin hedeflendiğini ve bu alanda dijital dünya ile dış satımların yani ihracatın artırılmasını ön görmektedir. Teknoloji düzeyi yüksek ürünlerin üretilmesi için projesi olan kobi 5 milyona varan destek ile KOSGEB desteği alacağı gene başkan Uzkurt tarafından aktarılmıştır. Yapılan açıklama piyasa üzerinde nasıl etki edeceği yakında görülecektir. Dolar ve petrol ürünlerinde görülen artış peşinden zamların gelmesi ile devam etmesi sonrasında kobilere yapılacak olan destek bir nebze de olsa rahatlama yaratacaktır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.