Sandıktan Dolar Fiyatı Nasıl Etkilendi

25 Haziran 2018, 12:57 346 görüntülenme

24 Haziran erken seçim yapılması ile yeni hükümet kurulması yanında Cumhurbaşkanı sistemine yönelik köklü değişiklikler yapılması gündemde olmaktadır. Başkanlık sistemine geçişte yapılan ilk başkanlık seçimi ile Recep Tayip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk başkanı olmayı %53’e yakın oy alarak haklı bir başarı elde etmiştir. Siyasi arenada karşılaşılan bu çetin rekabet esnasında ise ekonomi alanında da dolar fiyatı ile türk lirası arasında da değer kayıpları ile dolar bir ara 5 tl sınırını denemeye başlamıştır.

Sandıktan doların fiyatı kayıp ederek cıkmış, yapılan erken seçimin kazananı kimdir diye soracak olursanız; Türk Lirası sandıktan başarı ile çıkmayı sağlamıştır. Birkaç aydır devam eden spekülatif hareketler sonrasında doların fiyatı 4.5 tl bandından devam eder kur dengesi içinde çeşitli zamların gelmesine neden olmuş buna bağlı olarak altın, döviz gibi yatırım araçları yanında petrol ürünlerinde fiyatların durdurulması neredesi ise imkansız bir merkez bankası zam kararı vermesine neden olmuştur. Faiz artırımı kararı sonrasında sandığa giren dolar ve tl sandıkların açılması ile tekrar hareketli zamanların yaşanmasına neden olurken gecenin ilerleyen saatlerinde serbest piyasa dolar kuru 4.50 tl civarlarına kadar gerilemiştir.

Dolar fiyatları seçim sonuçlarının açıklanması ile istikrar yönünde kazanmanın ortaya çıkması ile dolar fiyatı düşmeye başlamıştır. Piyasalar içinde 2. Tura kalınır gözü ile beklenilen yatırım olanakları ise sandıktan Türk Lirasının Dolar fiyatı üzerinde kazançlı çıkması ile dolar fiyatı 25 haziranda düşme eğilimine yönelmiş bulunmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.