Serbest Piyasa ve Borsa Döviz Kurları

10 Nisan 2018, 23:49 1.331 görüntülenme

Borsa uluslar arası geçerli olan paraların dengesi ve bu dengenin değişimlerinin gösterilmesidir. Borsa döviz dengesi ülkelerin iç ve dış alım satımlarına göre değerleri azalıp artmaktadır. Merkez bankası tarafından müdahale edilen düşüşlerin yanında serbest piyasa döviz kurları ile de sistem kendi içinde dönmektedir.

Dolar Türk Lirası karşılığı veya EURO TL karşılığında değer kazanması veya kayıp etmesi borsanın yatırım prensibini oluşturmaktadır. Burada önemli olan yabancı paranın değerinin en düşük seviyeden alınması ve bunun yükselmesi esnasında satılmasından ortaya çıkan kar ile kazanç sağlanmaktadır. Gün içi dalgalanmalar da birçok borsa yatırımcının kar sağladığı sistemdir. Buna kısaca AL-SAT borsa döviz ticareti de denilebilir. Saatlik bazlı yatırımlar yapılarak düşüşlerin beklenmesi ve yükselmenin seviyesinin tahmin edilerek satılması ile kazanç sağlatılmaktadır. Her ne kadar dolar kurları bağımsız hareket ettikleri düşünülse de domino etkisi yapan dalgalanma kaçınılmaz olmaktadır. Popüler olan paraların borsa döviz giriş ve çıkışları takip edilerek sadece Dolar ve Euro ile dar alanda kalmak ise yatırımda kayıp etme ihtimalini artırmaktadır. Fakat borsa döviz açıklamaları ile yatırım yapılmak istendiğinde ise geniş bir bilgiye sahip olmak yâda sitemizin takip edilmesi gerekmektedir. Bu gün gelinen noktada bilgi kirliliğinden kurtulmak için kılavuzun sağlam olması gerekmektedir.  Serbest piyasa döviz kurları ile müdahale edilmesine müsaade edilmeden arz ve talep dengesi içinde yatırım yapılmaktadır.

Borsa için bilinmesi gereken terimler bulunmaktadır bu terimler sistemin anlaşılmasını sağlamaktadır. 

Döviz kuru: Yerel paranın yurt dışı para karşısında sağladığı değerdir. Örnek: 1 TL 4 dolar veya 1 TL 5 EURO şeklinde yerel 1 değerinin yurt dışı para karşılığında ki değeridir.

Esnek piyasa döviz kuru: Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası tarafından ani olarak Türk Lirasının değer kayıp etmesinin her hangi bir şekilde müdahale edilmediği borsa döviz kurları işlemine denilir.

Borsa sabit kur sistemi: Adında anlaşıldığı üzerine burada Merkez Bankası ani değer kayıplarında piyasaya dolar sürerek veya piyasadan dolar çekerek belli bir değerde kalınmasını sağlamaktadır.

Denetimli Kur sistemi de gene sabit kur borsa sistemi şeklinde yapılan merkez bankası müdahalesini içine almaktadır.

Çapraz kur sisteminde ise yerel para ile yapılan karşılaştırma uluslar arası paraların kendi aralarında yapmış oldukları değer karşılıkları ile ölçülmektedir.

Borsa fark terimler ile açıklansa da tek amaç kazanç elde etmektir. Her ne kadar borsa döviz dengesi sürekli değişse de bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler kadar amatör olan kişilerde kazanç elde etmektedir. Başta serbest piyasa döviz kurları ile her hangi bir dış müdahale olmadan küçük paralar ile denemeler yapılmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.