Sırada İran Mı Var

3 Mayıs 2018, 23:40 1.013 görüntülenme

ABD başkanı tarafından İran Nükleer anlaşmasına yönelik olarak yapacak olduğu açıklamanın yaklaşması ile gözler Tahran’a çevrilmiştir. Suriye iç karışıklıklar ile uzun yıllardır mücadele etmektedir. Bunun yanında Suriye’ye yapılan müdahale de gerekçe olarak nükleer tesisler gösterilmiştir. Uzun zaman geriye gitmeden Orta Doğu üzerinde nükleer tesislerin varlığının olması veya iddiaları nelere maal olmuştur? Burada asıl etken petrol mü? Petrol fiyatı nasıl olur? Dolar fiyatı ve altın fiyatı artar mı? Gibi farklı sorular akıllara gelmektedir

Saddam Hüseyin’in idam edilmesine giden yolun başlangıcında da gene nükleer santral varlığının olduğu gerekçesi yatmıştır. Fakat ne savaş esnasında ne de savaş sonrasında Irak içinde her hangi bir santrale rastlanmamıştır. Bu konular üzerinde çeşitli teoriler ortaya atılarak gündem oluşturulmuştur. Bunun yanında ise amaç bölmek veya bölgede kargaşa yaratılmasından faydalanmaktır. Tüm bu yaptırımlar sonrasında senaryo bu kez Suriye topraklarında oynanmaya başlamıştır. Burada Türkiye üzerine düşen komşuluk başta gelmek üzere tüm insani yardımları yapmış ve küresel güçlerin oyununu bozmuştur. Afrin’e girilmesi ve yeni hedeflerin belirlenmesi ile bu kez gözler ve iştahlar İran üzerine çevrilerek bölgesel kaosların ortaya çıkmasına yol açılmaya çalışılmaktadır. Geçtiğimiz yakın zamanda İran ekonomisi üzerinde dolar kuru ile yapılmaya çalışılan devalüasyon ise hükümet tarafından alınan doların kullanımını kısıtlama önlemi ile başarısız olmuştur. Ekonomik yaptırımlar ile İran yalnız bırakılmaya çalışılırken bu kez dünya çapında oyun olarak NÜKLEER devreye sokulmaya çalışılmaya başlanmıştır. İran karşıtı körfez cephesi diye oluşturulan cephe ile İran sıkıştırılmaya çalışılarak ekonomi zayıflatılması yolu denenmektedir.  Eylül saldırılarından rolü olduğu düşüncesi ile 6 milyar dolar tazminat ödemesini isteyen ABD bu kez gene bilindik oyunların sahnelenmesine hazırlanmaktadır.

İran’a yönelik olarak oluşturulan bloklaşma içinde yer alan Fas İran ile ilişkilerini kestiğini duyurmuştur. Lübnan merkezli Hizbullah terör örgütüne yardım eden ülke olarak İran gösterilerek yeni hedef tahtasına koyulmaya çalışılmıştır. Ekonomik yaptırımlar ile kıskaca alınmak istenen İran dolar fiyatı üzerinden yapılmak istenen çevirmeyi ortadan kaldırmış ve alış verilerde altın fiyatı ile değer uygulanmasına kara vermiştir. Küresel güçlerin etkisi ile başta ABD VE Suudi Arabistan baskısı ile Fas’ın yapmış olduğu açıklamanın olduğu yönünde Tahran karşı açıklamada bulunmuştur.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.