Şirketler Zarar Bankalar Kar Açıkladı

11 Mayıs 2018, 18:34 1.523 görüntülenme

2018 yılının ilk çeyreğinin sonlanması ile peş peşine gelen açıklamalar sonrasında borsa değerli üzerinden yorumlar yapılmaya başlanmıştır. Açıklama yapan şirketlerin zarar beyan etmeleri bankaların ise kar açıklamaları dikkat çekmektedir. Devam eden süreç içinde gene bankacılık sektörü konut kredilerinde indirim yapılmasının yoluna giderek bir nebzede olsa elde etmiş oldukları gelirleri paylaşmaya başlamıştır.

Konut kredisi yüzde 0.98 civarlarına düşmesi sonucunda yasa çıkmadan önce yüzde1.15 civarında olan konut kredisi faiz oranları inşaat sektöründe birikmiş olan maddi sıkışkınlığı bir nebze olsun düşürmesi beklenilmektedir. Devlet bankaları ile başlayan konut kredisi indirim kampanyaları özel bankaların indirim haberleri devam ederek yüzde 1 altına düşürülmesi sağlanmıştır. 2018 ilk çeyrek verilerinin açıklanması sonrasında; Şekerbank 27.7 milyon tl ilk çeyrekte kar beyan ederken, 790.2 milyon tl kar beyan eden Halkbank devam etmiştir. Yapılan ilk çeyrek net karlılık oranları açıklanması devam ederken şirketler tarafından yapılan açıklamalarda Boyner mağazacılık ise zarar beyan etmiştir. 156.7 milyon Türk Lirası zarar açıklayan Boyner’i Pegasus havacılıktan gelen zarar açıklaması eşlik etmiştir.112,9 milyon zarar açıklayan Pegasus geçtiğimiz yıl ilk çeyrekte de zarar açıklamıştır. Yıl bazında ele alındığında ise karlı bir yıl geçirdiği gözlenmektedir. Hisse yorumları ve uzman bist100 analistleri yapılmış olan ilk çeyrek verilerinin yakında borsa değişkenleri arasında yer alacağını belirtmiştir.

Bankaların yapmış oldukları net kar açıklamaları ile faiz yükselmesi ve vatandaşların banka kredilerine yöneldikleri bilinmektedir. Hükümet tarafından çıkartılmış olan banka kredisi yapılandırmaların karar mercisi olarak gene bankaların yer alması buralardan faydalanmak isteyen kişilerin gene mağdur olarak devam etmesine neden olmuştur. Yapılacak olan yapılandırma kredileri ile bankalar bazı hesaplamalarda karlarını artırmaya devam etmektedir. Bankacılık ve şirketler bazında yapılmış olan haberimiz bilgi mahiyetinde değerlendirilirken ytd olarak tek başına düşünülemez. Döviz yorum veya hisse senedi yorum kısımları kişilerin kendi özgür iradelerine bağlı olmaktadır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.