Son Dakika Eylül Enflasyon Açıklaması ve Sonuçları

5 Ekim 2018, 01:04 281 görüntülenme

Merkez bankası tarafından Eylül 2018 ayına ait olan veriler yayınlanmıştır. Yapılmış olan Eylül enflasyon rakamları neyi ifade ediyor? Eylül ve sonraki aylarda meydana gelen enflasyon farkı memura veya emekliye enflasyon farkı olarak yansıtılacak mı? Bunun yanında enflasyon farkının yaratmış olduğu fark  asgari ücret tespitinde ne kadar etkili olacaktır. Merkez Bankası Eylül enflasyon oranları nedir ve enflasyonun nedenleri nelerdir?

Eylül ayı tüketici fiyatları % 6.30 artmış ve yıllık enflasyon ise  % 6.62 aratarak % 24.52 olmuştur. Enflasyon fiyatlarının artmasında ise ana unsur olarak alt grupların geneline yayılmış ve enflasyonun hızla yükselmesinde neden olarak temel mal yanında enerji ve gıda fiyatlarında meydana geldiği belirtilmiştir. Döviz değerleri üzerinde meydana gelen ani yükselme nedeni ile hizmet sektöründe meydana gelen fiyat artışları yanında dayanıklı tüketim malları yanında temel mallarda da artış hızlı olarak gözlenmiştir.  Üretici fiyatlarında meydana gelen değişmelerde ise enerji fiyat artışı yanında ara malların fiyatlarında meydana gelen maliyet baskısından dolayı enflasyon çekirdek göstergelerinde sert bir yükselme gözlenmesine neden olmuştur.

Eylül ayı enflasyon rakamlarının artmasına paralel olarak B ve C endekslerinde de hızla yükselme görülmüştür. B endeksi 23.71 C endeksi ise 24.05 olarak rakamsal olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayı fiyatlarında görülen artışın oransal değerleri ise ilerleyen zamanlarda meydana gelecek olan enflasyon farklarından kaynaklı ek maaş zamanlarını meydana getirmesi kaçınılmaz görülmektedir. Askeri ücretlilerin sendikalar ile başlamış olan 2019 askeri ücret pazarlık hazırlıklarında da gene askeri ücretin enflasyon karşısından erimesinin önüne geçilmesi beklenmektedir. Güçlenme eğiliminde olan Türk Lirası papaz çıkışları ile hızla spekülatif bir şekilde artma eğiliminde olmuş ve faizlerin artmasına neden olmuştur. Son günlerde Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilmiş olan Almanya görüşmeleri sonrasında doların ve döviz kurlarının değerleri karşısında Türk Lirası güçlenmeye başlamıştır. Eylül ayı enflasyon rakamların açıklayan Merkez Bankası verileri Ekim ayı sonunda Ekim enflasyon rakamları ile net bir şekilde borsa ve ekonomi uzmanları tarafından ele alınacaktır. Eylül enflasyon oranlarında görülen artışın temel nedeni ise tüketici fiyatlarının artışında üretici fiyatlarında görülen baskı etkili olmuştur.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.