Tebrikler Ödül Kazandınız Dolandırıcılığı

19 Nisan 2018, 13:43 1.047 görüntülenme

Bankalar tarafından kişisel kullanım için verilen banka kartları ve banka hesapları üzerinden yapılan dolandırıcılıkların açılış mesajı tebriklerdir. Sevinçle karşılaşılan bu mesaj ile hediyeni paketlenmesi için adres bilgileriniz istenir hatta değeri m 1000 tl olan ürün için kredi kartınız üzerinden 1,2 TL ödeme yapılması talep edilmektedir. Zihinlerde oluşan devasa kar marjı düşüncesi ile hareket edilmesi hesapların boşlatılması ile son bulmaktadır. Kredi kartı dolandırıcılığı, banka dolandırıcılığı her ne kadar okumuş veya kültürlü olunsa da dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edildiğinde evini barkını satan kişilerin haberlerde yer alması ile sonuçlanmaktadır. Bu tarz olayların artması sonucunda bankalar arası kart merkezi tarafından kişinin kendi isteği haricinde şifresini vermesinden başka dolandırıcılık yaşanmasının imkânsız olduğu belirtilmiştir

Bankalar arası kart merkezi tarafından yapılan açıklamada; banka kartlarının kullanımı esnasında kişiler tarafından dikkatli olunmadığından dolayı kredi kartı dolandırıcılığının yaşandığı belirtilmiştir. Kredi kartı dolandırıcıları her bir gelişme karşısında yeni taktikler ile tekrar gündeme gelmektedir. Kart kopyalama olacakta tanımlana ATM ye yerleştirilmiş kopyalama cihazı ile kartınızın benzeri basılmaktadır. Bunun yanında kartınızın benzerinin alınabildiği ikinci yer ise alış veriş merkezlerinde kart ödemesi yapılması esnasında arktın kopyalama cihazından geçirilmesi ile gene kart kopyalama dolandırıcı yapılmaktadır. Atm kart kullanımı esnasında kart şifrenin girilmesinin gizli yapılması gerekmektedir.

tebrikler ödül kazandınız dolandırıcılığı

       tebrikler ödül kazandınız dolandırıcılığı

Bir dizi önlem planı ile tebrikler hediye kazandınız dolandırıcılığının önüne geçilebilmektedir. Banka kartı dolandırıcılarına karşı her hangi bir şüphe duyduğunuzda ise atm önünden ayrılmadan banka müşteri hizmetlerinden kartınızın kullanıma kapatılması süreci tamamlanıncaya kadar ayrılmayınız. Alış veriş esnasında kartınızın kopyalanmasını önlemek için bir cihazdan geçmesini sağlatınız. Bu tarz önlemler ile kartınızın güvenliği üst seviyede olacaktır.  Nakitsiz ödeme kartı olarak kullanılan kartların ülkemiz tarafından gün geçtikçe yaygınlaşması ile kart dolandırıcıları da kendilerini geliştirmektedir.  Bkm GENEL MÜDÜRÜ Soner CANKO tarafından yapılmış olan açıklamalarda bankaların şifreleri korumak için üstün güvenlik yazılımları kullandıkları ve yazılımların kullanılması ile kart şifre çalmanın önünde büyük bir set çekildi açıklanmıştır. Kart kullanımının artması ile kredi kartı dolandırıcılığı sayısı aynı hız ile artmakta ve kullanıcıların dikkatli olması önerilmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.