Teknoloji Hisselerinde Şok Düşüş

20 Nisan 2018, 12:41 1.367 görüntülenme

Asya borsasından kaynaklı deprem teknoloji hisseleri üzerinde şok bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Yapılan şok değer düşüşleri teknoloji hisselerini olumsuz etkiledi. Dünyanın en büyük çip üreticisi Tayvan Semicondustor Manufacturing tarafından yapılan düşük talep borsa dalgalanmalarına neden oldu. Teknoloji piyasasını sarsmaya başlayan talep düşüklüğü Dünya üzerinde akıllı telefona duyulan rağbetin geleceği konusunda fikir vermektedir. Döviz fiyatları üzerinde etkisi ile borsa değerleri analiz yapılmaya başlanmıştır.

Tayvan Semicondustor Manufacturing tarafından düşük talep edilmesi ile ilk tepki Apple tarafından verilmiş Apple borsa hisse seneti değerleri yüzde 3.5 düşüşle piyasaya ateş salmıştır. Güney Kore borsasında işlem yapılan sanayi ve teknoloji hisse değerleri ise özellikle teknoloji kısmı 1.6 değer kaybı ile düşüşe neden olmuştur. Bu düşüş genel borsa değerleri içinde yüzde 0.4lük değer kaybına neden olmuştur. Asya Pasifik borsa değerleri içinde yer alan MSCI endeks değerli ise yüzde 1 değer kaybına kadar düşmüştür. Gün için yapılacak açıklamalar ile değerin hızlı düşmesi veya düşüşün durmasına neden olacak iyileştirmelerin gelmesi borsa hisse sened düşüşlerini belirleyecektir. Borsa İstanbul verileri ise ilerleyen zaman diliminde bu dalgalanmalardan nasıl etkilenecek? Küresel alanda görülen bu düşüş yerel borsalarda da benzer tepkileri vermesi kaçınılmazdır. Japonya Nikkei enerji ve bankacılık alanında kazanımların olduğunu fakat teknoloji alanında kayıpların başladığı yakından izlenmektedir.

Telekomünikasyon ve teknoloji alanında görülen talep daralması ile hızla düşüşe gecen borsa değerleri toparlanma verilerinin ne zaman alacağı takip edilebilmelidir. Asya bölgesinden başlayan teknoloji hisseleri düşüş etkisini izlemek için borsa haberleri sitemiz ile anlık olarak borsa hisse sened değerleri verilmeye devam edecektir. Borsa hisse sentlerinde görülen değer kazanması teknoloji sektöründe görülen dalgalanmadan etkilenmeyecek şeklinde bir görüntü bu gün içinde sergilemektedir. Asya borsalarında görülen bu düşüş domino etkisi yaratarak İstanbul menkul kıymetler borsası İMKB içinde nasıl bir değer ile karşılaşacak. Diğer taraftan Avrupa borsalarında ise Suriye saldırısı sonrasında, Kuzey Kore barışı gibi belirsizliklerin sürmesi borsa hisse sened değerlerinde bir belirsizlik oluşmasına devam etmektedir.  Borsa haberleri olarak yapmış olduğumuz haberler yatırım danışmanlığı tavsiyesi değildir. Küresel ve yerel haberlerden oluşan değişkenler haber olarak verilmektedir. İmkb borsa sened üzerinden yapacak olduğunuz işlemlerde yatırım danışmanlığı değildir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.