Turist Sayısının Dolar Değerlerine Etkileri

2 Mayıs 2018, 00:26 908 görüntülenme

Girdi olarak uzun yıllardır kabul edilen bacasız sanayi turizm olmaktadır. Ülkemiz bu anlamda 4 mevsim avantajını korumaktadır. Bu sayede her daim ülkemizin bir köşesinde turist görülmesi sağlanmaktadır. Gelinmiş olan bu aşamada ise yaz mevsiminin gelmesi ile beklenilen turist sayısının katlanarak arması sağlanmaktır. Yaz turizm mi için deniz kenarlarında hareketlilik başlamış olmasında ilk kafilelerin gelmesi ile özellikle dolar ve euro girişi sağlanmaktadır. Burada önemli olan birim turistlere karşı olan tutumumuzdur.

Her sektörün gelen turistlere misafir gözü ile görmesi gereklidir. Bu sayede uzun yıllar devam eden bir turizm geliri elde etmek başarısı sağlanmaktadır. Bu güne kadar yapılmış olan yanlışların başında ise sanki turist bir defa gelir sonra bir daha gelmez. Bu maksatla yaklaşılan turistler yüksek fiyatlar ile karşılaşmakta ve ülkemize gelmesi muhtemel eşinin dostunun gelmesini önlemektedir. Bacası olan ama bir türlü olarak bacasından sağlıklı duman çıkmasını sağlayamayan zihniyet son yıllarda ortadan kalkmıştır. Bu nedenle 2018 yazı turizm için devasa atılım yılı olarak kabul edilmektedir. Devasa pastadan gerekli olan imkanları sahip olmak için ise gereken hassasiyetin gösterilmesi gereklidir.

Borç yapılandırması sonrasında ve turist sayılarının altın yılına ulaşacak olduğu beklentileri sonrasında ciddi anlamda döviz girdisi beklenmektedir. Uzak doğu ülkeleri bu anlamda gereken talep patlatmasına neden olmuştur. Aynı şekilde Rusya tarafından ülkemize turist akını olacağı beklentileri ile başta Antalya, Bodrum, Marmaris bölgeleri olmak üzere turizm değeri taşıyan merkezler kazandıran yerlerin başında yer alacaktır. Döviz girdisi de bu anlamda değer kazanmasının yanında tl döviz kurunun değerinde değişiklik yapılmasını ve tl güçlenmesine neden olacaktır. Belli bir aşamayı tamamlamış olan Türk turizm yılı olmasının yanında döviz girdisi ile başta inşaat ve hizmet sektöründe canlanma beklenmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.