Türk Lirası Gürcistan Sınırından Kaçıyor

22 Temmuz 2018, 09:47 452 görüntülenme

Vizesiz geçiş yapılabilen komşu ülkeler arasında Gürcistan yer alması ile Karadeniz turlarının en önemli noktalarından biri Batum olmaya başlamıştır. Gürcistan genellikle 5,6 saat içinde gezilen bir ülke olarak Karadeniz Turlarına eklenmektedir. Gürcistan turlarına yönelik yapılan en büyük kolaylık ise ülke ile karşılıklı yapılan anlaşmalar sonrasında vizesiz geçiş olmaktadır. Fakat sınırda meydana gelen zaman kayıpları ise sınıra yakın Karadeniz illerinin, Karadeniz turlarından gereken turizm gelirlerinin düşmesine neden olmaktadır.

Vizesiz geçiş yapılabilmesinden dolayı Gürcistan tarafından Türkiye tarafına günlük işler için işçi akını yaşanmaktadır. Yaz mevsiminin başlaması ve cay hasat sezonlarında sınır kapısında Türkiye’den geçiş için beklenmeye başlanmaktadır. Bekleme süresi bazen 4 saati bulmaktadır. Ticaret amacı ile sınırdan Gürcistan devamında da Rusya’ya gidecek olan tırların da sınır kapısında bulunması ile kuyrukların süresi uzamaktadır. Sınır kapısında yaşanılan bekleme süresi ise Gürcistan turuna katılmak isteyen kafilelerde yer alan yerli veya yabancı turistlerin, Karadeniz turlarında eziyet çekmesine neden olmaktadır. Bunun yanında sınırda beklenmesinden dolayı zaman kaybı yaşanarak kısa zamanda Türkiye’ye dönüş yaparak sınır yerleşim yerlerinde bırakılacak yemek ve konaklama girdileri ise Gürcistan’da kalmaktadır.

Tur organizasyon firmaları tarafından yapılan seyahat organizasyonlarında Sarp Sınır Kapısı ile gürcistana gidilmektedir. Gürcistan’ın önde gelen turizm merkezleri; Batum, Tiflis, Borjomi, Gori, Kutaisi, Pori olarak belirlenmektedir. Rize’de mola verilerek ve yemek ihtiyaçları giderilerek sınırdan çıkış yapılmaktadır. Döviz’in önemli kısmı Rize esnafına kalmaktadır. Fakat sınırda meydana gelen uzun kuyrukların sonucunda ise birkaç saat içinde sonuçlanacak olan Gürcistan turu ise bir güne kadar çıkmakta ve Türkiye tarafında kalacak olan döviz ise Sarp Sınır Kapısından Gürcistan’a gitmektedir. Sınırdan sadece kimlikle geçiş yapılması kısmında da gene genel bilgi taraması yapılmaktadır. Genel bilgi sorgulamaları ise sınır kapısında beklemeye neden olmasından dolayı Türk lirası sınır kapısından çıkış yapmaktadır

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.