Türkiye Tonlarca Altın Getiriyor

19 Nisan 2018, 09:06 1.451 görüntülenme

Altın fiyatlarının artması ve erken seçim 2018 açıklanması ile bist değerleri hareketlilik göstermeye başladı. Türkiye Merkez Bankası ile Halk Bankası tarafından dışarıdan alınmış olan 220 ton altın bu güne kadar saklanıyordu şimdi Ziraat Bankası ile Vakıf Bankası da aynı şekilde yurt dışı bankalarında yer alan altınlarını Türkiye içine getirmek için hızla çalışmaya başladı.

Dolar ve değerli madenler üzerinde görülen kur baskısının etkisinden kurtulmak isteyen ülkemizde bu alanda gerek siyasi gerekse ekonomik alanda hazırlıklar yapılmaktadır. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılan açıklama da dolar kuru baskısından kurtulmak için ticarette altın kullanılması ve bu şekilde daha güvenli olan altın kuru takip edilmelidir. Yapılan açıklama sonrasında ZİRAAT BANKASI ve VAKIF BANAKASI yurt dışında saklamakta oldukları altınları Türkiye içine aktarmak için gerekli hazırlıklara başlamıştır. Türkiye Merkez  Bankası 2017 yılı sonunda ABD merkez bankasında yer alan altın rezervlerinin tamamını Türkiye’ye getirmiştir. Yapılan altın kuru açıklamaları ve dolar kuru kırılganlığının azaltılması için gerekli önlemler arasından ülke içinde yer alan altın rezervinin artırılmasıdır. Bist içinde işlem yapılması ile borsa da diğer taraftan altın değerleri ile yakından takip edilecektir. 57 ton ziraat bankası, 38 ton Vakıf bankası ülkemize kısa zamanda altın transferini gerçekleştirecektir. B 95 ton altın bist altın hisseleri içinde yer alacaktır.

TCMB altın rezervi denildiğinde kendi bünyesinde olan altın rezervi ile birlikte bankaların elinde tutmuş oldukları altın rezervinin toplamı ile hesaplanmaktadır. Son yayınlanan veriler Merkez Bankasının 564 Ton bürüt altın rezervinin bulunduğu ve bunun 200 tonu TCMB ait geri kalan kısmın ise bankalara ait olduğu açıklanmıştır.  Gün geçtikçe artan altın kuru ve altın rezervi işlemleri için 2016 yılında yapılan TCMB altın alım ve rezervin çoğaltılması adımları etkili olmuştur. Bist ve borsa altın hisse fiyatları yapılan değerlendirmeler ile altını yükseltecektir. 2017 yılında ise yapılan bir diğer altın rezervi artıma atağı ise Merkez Bankası tarafından BİST içinde yer alan hurda altınların ve piyasada yer alan hurdalardan oluşturulmuş olan altınların satın alınması ile rezerv artırımına devam etmiştir.  Bist tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında ise Türkiye madenleri tarafından yılda 24 ton altının işlenerek üretildiği ve bunların BİST içinde yer aldığı açıklanmıştır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.