Türkiye’nin En Büyük 10 Sanayi Kuruluşu

22 Temmuz 2018, 02:11 302 görüntülenme

İso tarafından ülkemizde faaliyet gösteren en büyük 500 firmanın genel görüntüleri ve sıralamaları yayınlanmıştır. Türkiye’nin ekonomisinde lokomotif görevi gören 500 büyük sanayi kuruluşuna yönelik araştırma yapan İstanbul Sanayi Odası en büyük lokomotifleri sırlarken çarpıcı detayları da sunmaktadır. İSO 500 olarak tespit edilen firmalar ise üretip satış yapmaları son 13 yılın büyüme rekorunu oluşturmuştur.  %33,2 büyüme rakamına ulaşan iso 500 firmaları 653 milyon tl ile Türk ekonomisinin ve maliyet yapısının omurgasını oluşturmaktadır. İso 500 gene ihracat verileri bakımından da ülke genel ihracını geçmeyi başarmıştır.

İso 500 ihracatı %17 büyüme ile 65 milyar dolara yaklaşmış ve gelecek ihracat yatırımları için parlak bir zamanı işaret etmektedir.  Diğer taraftan ise sanayi kuruşluları karlarının yarısını finansman giderleri ile harcamaya devam etmektedir. Borç bulma kısmına bakıldığında ise İSO500 içinde yer alan en iyi 500 şirketin kısa vadeli borçlanma ile çözüm buldukları görülmektedir. Öz kaynaklardan elde edilen gelir payına dokunulmadan kısa vadeli kredi ve benzeri destekler ile kaynakların oluşturulduğu tespit edilmiştir. Finansal alanda her hangi bir risk ve benzeri sorun ile karşılaşılmadığın da sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisine yapacak oldukları katkıların ise gün geçtikçe artması beklenmektedir. Bu anlamda gerekli olan sanayi teşvikleri gene ihracat odaklı olarak devam etmektedir.

En iyi İSO 500 sanayi kuruluşları listesinin başında ise TÜPRAŞ üretimden satış olarak 51,1 milyar ile ilk sırada yer almaktadır. 2. Sırada Ford Otomotiv 22,7 milyar tl 3. Sırada Toyota Otomotiv 17,8 milyar liralık üretimden satış ile 3. Sırada yer almaktadır. Burada Toyota Otomotiv’in Hibrit otomobil üretmesi sıçrama yapmasına neden olmuştur. 4. Sırada Tofaş 5. Sırada Oyak Renault 6. Sırada Arçelik 7. Sırada İskenderun Demir ve çelik 8. Sırada Ereğli demir ve çelik 9. Sırada İçdaş Çelik ve İSO 500 DE 10. Sırada Hyundaı Assan yer alarak ülkemiz ağır sanayisinde ekonominin önde gelen ilk on firması olarak İSO 500 araştırma raporunda yerini almışlardır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.